Haber

CHP’li Gaytancıoğlu: Buğday alım fiyatı açıklanmalı

CHP 27. Dönem Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye’nin bazı bölgelerinde hasadın yaklaşmasına rağmen buğday alım fiyatının açıklanmadığına dikkat çekti. Gaytancıoğlu, “Üretici fiyat bekliyor, beklediği fiyattan da en az 10 lira ve bir destekleme primi. Destek primi en az 1,5-2 lira olmalı, o yüzden üretici bu buğdayı sattığı zaman satsın. cebine en az 11-11,5 lira destekle koyun.” söz konusu.

CHP 27. Dönem Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, bugün buğday tarlasına ilişkin yaptığı açıklamada, buğdayın taban alım fiyatının açıklanması gerektiğine değindi. Gaytancıoğlu, üreticinin kilogram satış fiyatı beklentisinin 10 lira olduğunu kaydederek, baz alınan primin de artması gerektiğini söyledi.

“HASAT BAŞLAYACAK, ORTADA FİYAT YOK”

Gaytancıoğlu şunları söyledi:

“Üretici buna baktı. Tohumu seçti, ilaçladı, gübreledi ve şimdi Türkiye’nin birçok yerinde özellikle Çukurova’da hasat başlıyor. 1-1,5 ay sonra bu buğdayların hasadı yapılacak ama hala fiyat yok. .Üretici gözlerinin içine baktı 9- 9.5 lira maliyeti var geçen sene 7.5 liradan satıldı şu an piyasalarda ciddi düşüş var ithalata da gümrük vergisi geldi ithalata da gümrük vergisi geldi yeterli bir şey ama üretici bir fiyat bekliyor ve beklenen fiyat en az 10 lira, bir de taban prim… Destek primi en az 1.5-2 lira olması lazım yani üretici bu buğdayı sattığı zaman koymak zorunda. Cebinde en az 11-11,5 lira, buna ek olarak en az 11-11,5 lira eki var ki peynir ve yağ fiyatları arttı. Gübre, mazot her geçen gün artıyor. Dolar” Üretici tüketici olduğu için , her şeyden etkilenir. Gıda enflasyonundan da etkilenir, piyasadaki akaryakıt fiyatlarından da etkilenir. Yine gübre ve mazot alması gerekiyor, o yüzden şu anda herkes Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci türüne endeksliyken üreticiyi de unutmayalım.”

Kaynak: ANKA / Ekonomi

kizilorenhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu