Yaşam

NASA, Hatay’ın Yeni Uydu Görüntülerini Paylaştı

6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ilimizi etkisi altına alan iki büyük depremin ardından durumun vahametini ve yıkımını gözler önüne seren birçok görüntüyle karşılaştık. Özellikle gelen uydu görüntüleri,şehirlerdeki yıkımı her yönüyle gözler önüne seriyordu…

Onbinlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği, milyonlarca insanın evsiz kaldığı felaketin ardından hem ülkemizde hem de dünyada düzenlenen yardım kampanyaları yaraları sarmaya çalışıyordu. yeni uydu görüntülerigelmeye devam ediyor.

”Antakya’da Karanlık Geceler”

Nihai görüntüler, NASA-NOAA Suomi NPP uydusundaki Görünür Kızılötesi Görüntüleme Radyometre Paketinden (VIIRS) elde edildi. NASA, ‘Antakya’da Karanlık Geceler’ başlığıyla sahneleri paylaştı.

Görüntüler, Hatay deprem sonrası nasıl karanlığa döndü? gösteriyor. 4 Şubat tarihli üstten görünüm, Hatay’ın geceleri yaydığı ışık miktarını gösteriyor.

8 Şubat tarihli bu görüntü depremden. 2 gün sonra şehrin yaydığı ışık miktarı… Haritada görülen bölgeler güneybatıda Dursunlu, Harbiye ve Samandağ; batıda Günyazı; Doğuda ziyaret; ve kuzeyde Alazi ilçeleri ve mahalleleri. Merkezdeki kısım Antakya’dır.

Bu görselde 9 Şubat’a gelindiğinde çevre ilçe ve mahalleler elektrik gelmeye başladıama görünüşe göre şehrin çoğu hala karanlık…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu