Ekonomi

Sırbistan’dan Macaristan’a gaz ticaretine yeşil ışık

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabiç, devlet doğalgaz tedarikçisi Srbijagas ile merkezi ülkenin kuzeyindeki Novi Sad’da bulunacak olan Macar elektrik şirketi MVM arasında ortak bir gaz ticareti girişimi olan Serbhungas’ın kurulmasına ön onay verdi.

Ülkenin resmi gazetesinde yer alan habere göre, Maliye Bakanı Sinisa Mali’nin Salı günü sınır kasabası Paliç’te yapılacak Sırbistan-Macaristan stratejik işbirliği kurulu toplantısında anlaşmanın imzalanmasına nezaret etmesi bekleniyor.

Anlaşma, iki enerji devinin ortaklaşa yurt dışından doğal gaz alıp Sırbistan pazarında satmasına olanak tanıyacak.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Mart ayında Belgrad’a yaptığı ziyarette, iki komşunun elektrik şebekelerinin sınır ötesi kapasitesini 2028 yılına kadar iki katına çıkarmak istediğini söyledi.

Rus enerji devi Gazprom, Sırbistan’ın tek doğal gaz tedarikçisi ve AB üyesi Macaristan için önemli bir boru hattı gazı kaynağı.

Sırbistan, sonbaharda Yunanistan’dan sıvılaştırılmış doğal gaz ithal etmeye başlayacak ve onu kuzeye, Macaristan’a taşıyacak. Azerbaycan ayrıca yıl sonundan önce Balkanlar’a gaz tedarik etmeye başlamayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu