Haber

Uğur Mumcu Sarayda Anıldı

Türk basınının serbest yazarlarından Uğur Mumcu, ölümünün 30. yılında adının yaşatıldığı Uğur Mumcu Parkı’ndaki heykeli önünde anıldı.

UĞUR MUMCU HEYKELİ’ne karanfil bırakıldı
30 yıl önce menfur bir saldırı sonucu yaşamdan koparılan araştırmacı gazeteci yazar Uğur Mumcu, ölüm yıl dönümünde Saray’daki Uğur Mumcu Heykeli önünde anıldı. Uğur Mumcu’yu anma programı 24 Ocak Salı günü Uğur Mumcu Heykeli’ne bırakılan karanfillerle başladı. Cumhuriyet Halk Partisi Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkan Yardımcısı Abdül Taşyasan, Cumhuriyet Halk Partisi Saray Mahalle Kadın Kolları Başkanı Zeliha Sevinçli ve yönetimi, Cumhuriyet Halk Partisi Saray İlçe Gençlik Kolları Başkanı. Alper Çarıkçı ve Yönetimi, Saray Başkan Yardımcısı Fuat Ünal, Atatürkçü Niyet Derneği Saray Şube Başkanı Metin Durak, Saray Kent Konseyi Başkanı Mehmet Bilecen, Saray 2009-2014 Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Kent Konseyi Üyeleri ve Uğur Mumcu’nun arkadaşları.
AYTAÇ: “MUMCU ÖZGÜRLÜĞÜN SİMGESİ VE CUMHURİYETİN SESİ OLDU”
Uğur Mumcu’yu anma programında konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Saray İlçe Başkanı Akın Aytaç, şunları söyledi:
“24 Ocak çok özel bir gün. Aydınlanmanın öncülerinden gazeteci yazar Uğur Mumcu’yu 24 Ocak 1993’te hain bir saldırı sonucu kaybettik. sadece türkiye’de değil dünyada gazeteciliği örnek alacak gazeteci. Atatürk devrimleri ve Türkiye Cumhuriyeti için tehlikeli olan tüm gruplarla mücadele etti. Uğur Mumcu cinayetinin ardından arkasında onurlu bir yaşam, ilkeli ve dürüst gazetecilik, bu uğurda feda edilmiş bir can ve günümüze ışık tutan ölümsüz eserler bıraktı. Hayatı boyunca herkes için ve her yerde demokrasiyi, emeği ve işçinin hakkını savundu. Sömürüye, soyguna, talana, şiddete, din tüccarlığına karşı çıktı. Laikliği, bilimi ve demokrasiyi savundu. Barış içindi. Ömrünü toplumun doğruları öğrenmesine adayan Mumcu, korkusuzca özgürlüğün simgesi, Cumhuriyetin sesi oldu. Bir araştırmacı gazeteci düşünür olarak yaptığı çalışmaların günümüz için ne kadar aydınlatıcı olduğunu bugün daha iyi anlıyoruz.

Kemalistim, cumhuriyetçiyim, laikim, anti-emperyalistim, tam bağımsız bir Türkiye’den yanayım. Ben bir insan hakları savunucusuyum. Teröre karşıyım, yobazın, hırsızın, vurguncunun, vurguncunun düşmanıyım. Dün sabaha kadar araştırarak yazdığım konuların hiçbirini inkar edemediniz. Öyleyse vur, parçala. Her parçamdan beni geçecek olanlar doğacak.

Yılmayan, yılmayan tüm demokrasi şehitlerimize teşekkür ediyor, özgürlük ve hukukun üstünlüğünü savunan yiğit kalem Uğur Mumcu’yu ölümünün 30. yılında saygı ve özlemle anıyorum. ”
Çoban: “BU ÜLKEDE DEMOKRASİ KAZANACAK, UĞUR MUMCU KAZANACAK”
Programda konuşan 2009-2014 Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, “Uğur Mumcu bizim için bir kutup yıldızıydı. Emperyalizme ve faşizme karşı tam bağımsız bir Türkiye’nin savunucusuydu. Geçmişten bugünü bile gören yazarımız, aydınımızdı. O günlerde emperyalizmin ülkemize dayattığı gericiliği, bağnazlığı ve bölücülüğü mezhep, siyaset ve mafya üçgeni olarak görmüştür. O günlerde emperyalizmin ülkemizi yıkmak istediği tuzağı görmüş bir aydındı. Uğur Mumcu’yu boşuna seçmediler. Nitekim Uğur Mumcu ülkeyi aydınlatan bir aydındı ve biz de onun emeğine ortak olan yoldaşlarıyız. Gençleşmeliyiz, büyümeli ve yeni insanlara, Cumhuriyet kitlelerine ulaşmalıyız.

Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en güçlü dönemini yaşıyor. Önümüzdeki süreç bir iktidar değişikliği değil, bir rejim değişikliğidir. Türkiye uzun yıllardır devletin içine işlemiş tarikat, mafya ve çetelerle karşı karşıyadır. Ama halkın karşısında hiçbir güç duramaz. Bu ülkede demokrasi güçleri, Uğur Mumcu’nun güçleri, Mustafa Kemal’in devrimci güçleri kazanacak. Hepimiz Uğur Mumcu’yuz, eserleri bize ışık oluyor. Yıldızlar ona yoldaş olsun. Bu gayretimizle Türkiye Cumhuriyeti’ni sonuna kadar savunacağız” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu