Haber

Gaziantep’te kadın çiftçiler ata tohumlarına ‘Gen Bankası’ ile ulaşacak

GAZİANTEP (İGFA) –Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğiyle düzenlenen imza törenine Bakan Mustafa Varank ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin katıldı.

Bu kapsamda Nurdağı ve İslahiye’de depremzedelerin her türlü ihtiyacına cevap veren Büyükşehir Belediyesi ve GAP Bölge Kalkınma Müdürlüğü iş birliğiyle 23 milyon TL’lik “Afet Bölgesi Ortak Makine Projesi” (OMAK) için imzalar atıldı. Başkanlık

Protokol ile toprak hazırlama, dikim-dikim faaliyetleri, gübreleme ve ilaçlama uygulamaları, bakım faaliyetleri ve hasat gibi değerli işlerin tarımsal ürünlerle yapılabilmesi için etkilenen çiftçiler için Nurdağı ve İslahiye’de tarım alet ve ekipman parkları kurulacak. mekanizasyon. İl Tarım Müdürlüğü tarafından enkaz altında tespit edilen aletlerini kaybeden çiftçiler, aletlerini tarlalarında çalıştırabilecek.

Nurdağı ve İslahiye’de çiftçilerin üretim alanlarındaki basınçlı sulama sistemlerinin devre dışı kalması nedeniyle hayata geçirilen bir başka protokol de 22 milyon TL’lik “Afet Bölgesinde Tarımsal Sulama Projesi” oldu. Proje ile 4 bin dekarlık alanda 400 çiftçinin üretim parsellerine basınçlı tarımsal sulama sistemleri kurularak üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması ve gelir kaybının ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Kadın çiftçilerin ekonomik özgürlüklerine kavuşmaları ve tarlada ilerlemeleri için güçlendirme çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi’nin imzaladığı son protokol ile proje bedeli yaklaşık 4 milyon TL olan projede cet tohumları ellerde hayat bulacak. kadın çiftçilerin Protokol kapsamında Büyükşehir bünyesinde kurulacak Yerel Tohum Gen Bankası ve dijital platform aracılığıyla ihtiyaç duydukları yerel tohumlar başta kadın çiftçiler olmak üzere aile işletmelerine ulaştırılacak.

Tohumda dışa bağımlılığı azaltacak ve uluslararası tohumluk alanında rekabet gücünü artıracak protokol ile kentteki kadın çiftçiler, kadın kooperatifleri, GAP illerinde faaliyet gösteren kadın üreticiler, yerel çeşitleri ticari değeri yüksek mamul haline getirerek katma değeri artıracak. e-ticaret satışları ile elde edecekleri değer. düzeyde amaçlanmaktadır.

osmaneli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu