Haber

Yerli ve milli yer altı görüntüleme cihazı çok sayıda hayat kurtardı

Türkiye, Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle sarsıldı.

Birincisi 7,7, ikincisi 7,6 büyüklüğünde sarsıntı; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük tahribata neden oldu.

Savunma Sanayii Başkanlığı ile uyum içinde şubedeki birçok firma da kabiliyet ve teknolojileri ile sahadaki arama kurtarma çalışmalarını güçlendirdi.

Türk savunma sanayisinin geliştirdiği teknolojik yetenekler ve sistemler, AFAD koordinasyonunda ihtiyaç duyulan yerlere gönderilerek arama kurtarma ekiplerinin kullanımına açıldı.

Yerli ve milli görüntüleme cihazı devreye alındı

Savunma sanayi tarafından geliştirilen; yer altı görüntüleme, tespit ve analiz cihazları, duvar arkası radarları; Çeşitli tip ve özelliklerde kamera sistemleri, göçük görüntüleme cihazları, çubuk odası, termal kamera, güneş enerjili kamera ve yaka kameraları arama kurtarma ekiplerinin hızlı ve etkin çalışmasını sağlamıştır.

Bu cihazlardan biri olan Assuva Savunma’nın yerli ve milli imkanlarla ürettiği yer altı görüntüleme ve tespit cihazları bölgede jandarma ve sivil kullanıcılar tarafından aktif olarak kullanıldı.

Birçok hayat kurtardı

Operasyonlarda yer yüzeyinin altındaki tünel, sığınak ve depoların tespitinde kullanılan, yerli ve milli imkanlarla üretilen yer altı görüntüleme cihazı; Depremlerde enkaz altında kalanların bulunmasında değerli bir rol oynadı ve birçok insanın hayatta kalmasına vesile oldu. Son teknoloji, yerli ve milli imkanlarla üretilen yer altı görüntüleme cihazının enkaz altında vatandaşların bulunduğu anlara ait görüntüler ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu